Adršbachy

Submitted by Kubik on Út, 01/28/2020 - 17:53
beo beo

Je to už nějakej pátek, co mě vzal Šáfa poprvé do Ádru.  Tehdy jsem samozřejmě ještě netušil, že se Ádr a celé Broumovsko stane mojí největší srdcovkou, a to zejména v období letního popíjení Krakonošů vychlazených ve stinných ádrovských komínech a roklích a podzimního popíjení Krakonošů na teplickým sluníčku. I loni tomu nebylo jinak, a přestože počasí bylo po velkou část léta vytrvale proti a mohlo tak zůstat jen u toho popíjení…nakonec jsme i něco vylezli.

Naše oddílová zaádrovaná skupinka je poměrně úzká partička milovníků mokvajících kotníků, prodřených poutek od sedáku, natržených tepláků a sběračů borůvek hledajících důvod nelízt…prostě pacientů. Může se tak stát, že nikoho dalšího z vás to zajímat nebude, ale třeba tento výčet cest i někoho inspiruje ;)

Z plácku IV (Ještěrka, Ádr)

Je teda trochu blbý začínat takovou sviňárnou, protože „štyřečka“ je opravdu s velkýma úvozovkama, nicméně je to pěkná linka co chce trochu odhodlání!

Šárka a Ještěrka
Šárka a Ještěrka

Šlapačky V (Korál, Ádr)

Toho dne jsme blbli na kvacích kolem Ještěrčího plácku, kde se dá naběhat spoustu pěkných lehčích cest. U téhle určitě neplatí to známé pořekadlo „Milan Rusý lezení ti …“ Super krapas z borovice s výlezem za čudlík, doporučení sdílím dál ;)

Šlapačky, zdroj Pískaři.cz
Šlapačky, zdroj Pískaři.cz

Arnoštova V (Cimbuří, Ádr)

Opravdu pěkná pohodovka na velkou věž, naštěstí je tam stavění, aby to nebyla až skoro nuda, viď Mildo :D

Cimbuří
Šakuba, Peťa a Standa na Cimbuří

Koutová V (Hidden Peak, Ádr)

Kokša 1961, koutová širočina přecházející v komín a na vrcholu počteníčko v původní knize, lezl jsem za předsedou a moc se nám to líbilo.

Hidden Peak
Mahy stoupá na Hidden Peak

Šiškomet VIIb (Vaněk, Ádr)

Velice rozmanitá zábava, kolobrndou ke kruhu, pak moc hezký bouldrování u něj a nakonec trochu rajbásku, fotku bohužel nemám. Je to hezky zastrčený, ale když už je člověk např. u Efendiho, tak se sem vyplatí zajít.

Plajznerčina stěna VIIb (Trepifaixl, Broumovky)

Tak tohle je totální kýčovka v kyzovité stěně s výlezem po ultravolantech a parádním výhledem, pokud ovšem překonáte nástupovou širočinu :) Jirásek/Seifert 1973, bez stavění u kruhu VIIc, fotky dám hned dvě.

Trepifaixl
Luky na Plajznerce
Trepifaixl
vrcholová Trepifaixl

Dlouhý kout VIIc (Milenci, Ádr)

Tak u tohoto typu cest už je potřeba říkat výstup, přestože tahleta obsahuje i sestup. Povinná klasika od Kokši (1963), jeho spolulezec Václav Hornych o prvovýstupu a teď to hodně vytrhnu :), mj. řekl „ […] Kokša nastupoval do převisu, fest pracoval kartáčem a občas volal povzbuzující věty typu: ,Venco, když ne teď, tak z dalšího kroku určitě sletím. Klátil jsem nohama ve vzduchu a doufal, že malý hrůtek nás udrží […]“ … Pískaři a Vysoká hra jsou fakt dobrý večerníčkový čtivo.

Dlouhý kout
nevím proč, ale Dlouhý kout chtěl za každou cenu ležet

Sokolík VIIb (Kapucín, Tepličky)

Nojo, další hyperklasika, tentokrát od Bohouše Sýkory (1959), 2. a 3. K prý osazeny z pozice čistého lezení. Tady bych řekl, že celkem dřina, ale odměněná horezdarem. Btw na sokola jsem tam udělal asi 3 tempa, ale spolulezec to vysokolil komplet, tže to jde :)

sokolík
Sokolík
Sokolík
sokolík a Sokolík

Ukřižování VIIIa (Radnice, Ádr)

Možná nejlezitelnější cesta na Radnici a skvělá spára, díky našim kvalitám ve stavění z přepadu již spadá do kategorie expedičních výstupů. V knize nás poté notně pobavilo duo Jony - Karel (zkompletovali celou Radnici během jednoho dne…)

Radnice
Radnice

Brexit IXa (Romantická, Teplice)

Takový to teplický kouleníčko po oblý hraně. Někdo by řekl přejištěný, ale vzhledem k tomu, že se tam koulí skoro furt, tak si to nedovedu představit jinak :D

Skat Xa (Karbaník, Ostaš)

Tahle cesta není moc pískovcového charakteru, ale ocenil bych pěkný exponovaný atletický a taky kroutivý múvy s trochou toho plácání na závěr. Jednoho krásného víkendu se na ní sjela naše tlupa sportsmenů.

Jura
karbaník Jura

Výlety do snů Xa (Mys dobré naděje, Ostaš)

Sportovní klasika (Malík, Soumar 1988) určitě spíš než klasická sportovka. Stejně jako Skat může být i devětcejdo a tímto dodatečně děkuji Barbaře, že se vydala přes celou Ostaš mě do toho odjistit! :)

Výlety
Marťas na výletě (archiv 2015)

Závěrem nemohu nezmínit naší nejudatnější pískařku klasického střihu – Ráďu, tak kdybyste chtěli jet do Ádru, poproste jí a určitě vám něco pěknýho ráda vytáhne. Ps: Má dobrýho trenéra.

Ráďa
Ráďa v Cheopsově variantě na Pyramidu

Tak to je vše, vylezli jsme i pár dalších cest, ale třeba se osmělí i někdo další … Moc by mě třeba Maťo zajímalo, jak to probíhalo loni na Královně? Mám pocit, že to už je akce vymykající se tomu našemu šmrdlání :)

A rozhovor s Kokšou na e-montaně už je venku!

K.

Štítky

Comments

Dik za příjemnou piskovou sprchu. Fotku musiš v nějakým programu otočit a uložit aby si to pamatovala i tady, ale vim ze v jistym prohlížeči mi to i pres to zde lezelo...

Kur.. už se těším. 

..... Mohl jsi taky dát pár popisů kde pytlit 😉

Dík za něj :)

Jo, ta první čtyřka je fakt vypečená, až mi zase něco Lukáš poradí, budu věnovat více pozornosti jeho potutelnému pohihňávání za mými zády, když budu nastupovat ...