Strašák 9+/10-

Submitted by dom on Út, 05/05/2020 - 19:32
jgfd

lokace: Srbsko – Červené stěny ( převisy), Český Kras, délka 25 m, 11 borháků

autoři: Zdeněk Vaník a Jarda Masner, 1983, původní hákovačka ( 5- / A1) převisem a spárou, přejištěná borháky

Na lezci píšou: nepřehlédnutelná linie. Po výlez zpod převisu, až k sanovanému "čůru" lehčí terén, přes převis boulder po boulích a oblých lištách (7B??) a pak 5m náročného lezení žlabem (možná 9-/9). Poté lehčím terénem na lavici, a o něco snazším koutkem (3bh) na další polici. Název cesty Strašák, pochází od Zdeňka Vaníka. Zdeněk spolu s Jardou Masnerem v roce 1983 dělal čistě výlez z převisu, pak to přelezl i Algena s Duškem, nad polici úplně čistě. V té době tam nebyly ani známky, že by to někdo skoboval, ostatně v převisu prý Zdeněk použil speciální miniaturní skoby, které se za doby Kutty určitě nepoužívaly, tudíž to pan Kutta v té době nemohl přelézt - viz Novotného průvodce z roku 1986. Parádní cesta, obzvláště technická pasáž nad boulderem s výlezem na polici.

Drakuba k cestě: Tohleto poslepovaný korejtko mě jako jednoho z mála vždycky od pohledu přitahovalo :D. V minulosti jsem do něj asi 2-3x mrk a díky hojnosti starejch skob a kruhů mezi borhákama ho prostoupil. Bouldr však vždycky čistá nula. Letos v zimě jsem si řek, že je na čase se tomu víc pověnovat a místo na běžky jsem se tomu teda jezdil věnovat :D a běhěm pár návštěv v průběhu měsíce a půl to vylez. Pro mě jako vytrvalostního lezce těžký, mikrobetu jsem ladil pomalu po každým pokusu a pak tam ještě kámoš v den kdy to nakonec padlo, uloup chyt/stup. To jsem myslel, že mi fakt jebne :)

Jura k cestě: Mě se tahle zaprášená strouha plná brambor ze zdola nikdy moc nelíbila, ale nakonec mě dostala svou srbskou jedinečností. Valíš po madlech pod převis, tam pravačkou nabereš typickou bramboru, dlouhý přešah levačkou do obliny a ždimunk, kde hraje palec. Násedbička na nohu s precizním vyvážením a plácneš nepatrnou, oblou vlnku véčkového koutku. Ramenama rozpíráš oblý koutek, levou cukneš do lišty a pravačkou výpalba po oblých lištách, až se vyvalíš nad převis, kde sklepneš. Tenhle bouldr vydá za něco kolem 7B. Následuje extra technický a hravý dolez kolem 8 až 8+, kdy však tlak z vidiny možného přelezu cestě může razantně přikotlit. Následuje totiž zajímavé místo, kde nabereš oběma rukama oblé lišty, vysoká noha na sklopené, nejisté plošce a polodynamicky naskočíš pravačkou na supermana do spoďobočáku. Na nejistém stupu musíš maximálně propnout špičku nohy, abys nabral potřebnou délku, jinak nedohraješ a na tenhle krok, jen tak nezapomeneš. Bratři v triku si jí dali v předstihu, Marťas prej z druhé a ještě pod vlivem, chuligán jeden. Sklepmistr se prošel i řezník rozpečenou strouhu poplácal, ale musí si počkat na podmínku.

A na závěr tady máme hezký noty na Strašidlo, leze Drakuba:

https://www.youtube.com/watch?v=QRKGktUjXBU

.kjhb
Drak z brambory do ždimunku
asdf
Jura nad bouldrem
adsf
Teď poletí superman
fg
Prostě světová oblast...
fh
Fakt sou tam!!!

Díky za pěkný fotky, Draku.

Štítky

Comments