Dámský prvovýstup ve Skaláku (srpen 2020)

Submitted by RadkaMarta on Po, 05/17/2021 - 20:39
SV komín

Ve Skaláku najdete mraky cest. Těch, které by měl na svědomí čistě dámský tým, je nicméně jako šafránu. Nijak nezastíráme, že tahle cesta vznikla v loňském korona-létě „por casualidad“ – čirou náhodou.

 

Piňa měla ten víkend nějak hodně morálu. V sobotu se jí na Dračkách podařilo zdolat Kouřovou stěnu na Daliborku. V neděli jí padla do oka Country road na Skína; dobyla první i druhý kruh, ovšem při výlezu doprava na hranu se krapet zhoršily chyty i stupy … do kyvadla se nikomu padat nechce. Po několika pokusech se ctí zavěsila pytel a pustila mě na první konec lana. Moje odhodlání dolézt Country road se vytratilo v okamžiku, kdy jsem si pořádně prohlédla rezavý kroužeček, do kterého bych měla házet tlamy. Zápal dobýt vrchol ale zůstal. Basedballovou palici za VIIIb zavrhujeme hodně rychle. „A co třeba tudy?“ ukazuji na ústí do sympatického komína. Podle náčrtku v průvodci to na první pohled vypadá na Starou cestu na Cikána za I. To by klapnout mohlo. Na komín rozměr ideální, vlnky na nohy pro odšlapy také. Sunu se pomalu vzhůru. Asi v polovině vzdálenosti mezi nebem a zemí s radostí zjišťuji, že se dá cesta i zajistit (takže tenčí lanovici a smyci 120 cm s sebou). Ve výlezu se přehoupnu do spáry na Skína; tam člověk ocení ještě bambuláka. Dolézám na polici ke vzrostlé, na troud suché, borovici. Na vrcholové hlavičce, kde by měla končit Country road, Basetballová palice a Bomber, žádný dřík na dobrání není. Slézám o patro níž a dobírám Piňu k borovici. Zkoumáme travnatou polici a nakonec slaňujeme o borovici zpátky na dno komína k našim batohům. Studuji znovu průvodce, detaily popisu Staré cesty na Cikána nesedí. Ta vede dnem komína do nitra masivu. My jsme lezly přímo vzhůru zhruba dva metry od jeho ústí. Pátrání po tom, co jsme to vlastně vylezly, pokračuje ... neví ani Pól, ani Bojsa, ani strejda Google … O měsíc později ještě dodatečně zjišťuji, že „naše“ cesta se dá Starou cestou na Cikána sejít – pokud člověk dojde travnatou policí až na její konec a koutem s napadanými kmeny se probojuje až na vrcholové plato. Pátrání po tom, co jsme to vylezly, se pomalu mění na pátrání po tom, jak se podává žádost to prvovýstup. Pokud člověk nechce do skály nic vrtat, je to vlastně docela jednoduché - jedno náležitě vyplnění lejstro. Pak už stačí jen čekat. Výsledek je k vidění zde: https://www.horosvaz.cz/skaly-cesta-110661/

Co dodat na závěr? SV komín není cesta, kterou si půjdete vylézt kvůli bodům do deníčku na Lezci. Je to cesta, kterou si s chutí vylezete, až bude v létě ve Skaláku 40°C a ze všech stěnovek s jistotou vytečete. Počítejte s tím, že nahoře se nezapíšete do knížky, protože skončíte na masivu, kde žádná vrcholovka není. Nicméně lezecky je to jeden z nejhezčích a nejbezpečnějších komínů ve Skaláku, na to vemte jed! :-)

Štítky

Comments

V oddíle není ani těch chlapů, co by měli prvovýstupy ve Skaláku, právě hodně! Ještě by to chtělo nějakou pěknou fotku s Tebou nebo Piňou v komíně ;) A dopsat cestu do VK :)
ps: učíš se zrovna španělsky?