Rozhovor týdne: Bára Procházková - nejlepší pískovcový výstup a nejtěžší sportovka

Submitted by Michal Jenicek on Po, 12/21/2015 - 14:27

Ptala se: Terka Novotná

Nazdar Báro - napřed písek - o jakou cestu šlo, ve kterém sektoru?  Jak je dlouhá, jak je odjištěná?

 Jedná se o cestu s názvem Velký kulový na masiv Bleší trh na levém břehu Labe. Jelikož se jedná už o těžší cestu, navíc ve „sportovní“ pískovcové oblasti je poměrně dobře zajištěna a to borháky. V novém průvodci je cesta ohodnocena za IXc, podle mého názoru se jedná určitě o jednu z lehčích devítek, kde navíc hodně záleží na délce lezce.

Hlavní obtíže cesty spočívají v prvních metrech lezení, kde jsou nejdříve dlouhé tahy po dobrých dírkách a pak silový bouldřík. Pak následuje krásné lezení, kde se vystřídá spárové lezení, které přejde až do širočiny, následuje kolmá stěnka a na závěr lezení po hraně.

Na kolikátý pokus cesta padla?

Cestu jsem zkoušela už předminulý rok, byla to jedna z prvních těžších cest, co jsem v Labáku lezla, ale bohužel jsem se k ní už nestihla vrátit. Podruhé jsem ji lezla loni na začátku května, ale ten den začalo pršet, tak na ostrý pokus nedošlo. Vyšlo to až na potřetí a to v druhé půlce května. Cestu jsem si nejdříve prolezla celou, pak už jsem jen zkoušela spodní bouldr, který pustil asi na třetí pokus.

Jak se ta cesta lezla, co na ní bylo nejtěžšího?

Pro mě byly jednoznačně nejtěžší první kroky před bouldrem, kde jsem byla krátká a jednotlivé kroky jsem nedávala úplně na jistotu. Zbylá část cesty byla za odměnu… 

A co psychická pohoda, byla?

Myslím, že docela jo, nejedná se zrovna o morálovou cestu… ale hlava si přijde na své, i když máte za sebou nejtěžší úsek ve spodní části, stále vás čeká dost metrů lezení a ne úplně zadarmo.

Tvůj nejtěžší přelez na skalkách je Arachnide z Tarnu, devítka. Co bys k ní řekla? (charakter, pokusy)

Parádní cesta, 30 m mírně převislého vytrvalostního lezení s pár bouldrovými místy, ale ne výrazně těžkými. Přesně styl, který mi sedí… v OS pokusu jsem dolezla docela vysoko a to až k poslednímu těžšímu místu pár metrů před koncem, druhý pokus už byla formalitka.

Cesta padla na výjezdu, jak se ten výlet povedl? Patří některé lezecké výjezdy vůbec k nepovedeným?

Tady bych asi odkázala na článek na lezci, ten vypoví vše…  http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11279

Pár obecnějších otázek: jak dlouho Báro lezeš? Kde a kdy jsi začínala?

Lézt jsem začala poměrně brzy a to v 10 letech, kdy u nás ve Chřibské začal fungovat lezecký kroužek. Bohužel jeho trvání nebylo dlouhé, během tří let, kdy kroužek fungoval, jsme lezli jen na stěnách a jezdili na různé závody… i když skály nás obklopují ze všech stran. K lezení jsem se opět vrátila na jaře roku 2007, kdy jsem poprvé vyjela na skály, byla jsem ráda, že jsem zpátky… Lezli jsme hlavně v Jetřichovicích, klasické pískovcové oblasti.

A co trénink, tlačíš na pilu, nebo si „lezeš pro radost“?

Ohledně tréninku nemám moc dobré zkušenosti, kdykoli začnu trochu víc lézt na stěně, přijde nějaké zranění. Takže zatím jsem spíš čekala, až se prolezu k těžším cestám, zesílí a zvyknou si prsty a budu se moct do toho trochu víc opřít…

Jsi sama se sebou spokojená? Máš nějaké lezecké plány do budoucna (víc trénovat, míň trénovat, víc lízt, lízt stejně, zlepšit se, jezdit do nových oblastí)?

Právě jsem se vrátila z lezeckého výjezdu ze Španělska, přijela jsem docela namotivovaná do tréninku. A to hlavně tréninku síly, začít bouldrovat a možná i shybovat, kde mám největší nedostatky. Ohledně plánů do budoucna moc nevím.. následujících pět měsíců budu na Erasmu, tak nevím, jak to bude s lezením. Po návratu bych chtěla podzim strávit na písku. Dále bych chtěla trochu rozšířit lezecké obzory a začít lézt víc v horách, v plánu máme výstup na Badile a nějaké výstupy ve Vysokých Tatrách.

A na závěr „blbá otázka“:  Jak dlouho ti průměrně trvá, než si zapíšeš cestu do deníčku na lezci? A nejrychlejší zápis?

To záleží… poslední dobou si deníček moc poctivě nevedu. Ale když jsem to řešila víc než je zdravé, tak to bylo určitě v den přelezu, když jsem se večer dostala k počítači… 

Štítky