Rozhovor týdne: Martin Šimek – nejlepší pískovcový výstup a nejtěžší sportovka

Submitted by Michal Jenicek on Po, 12/21/2015 - 14:30

Ptala se: Terka Novotná

Nazdar Marťasi, napřed písek - O jakou cestu šlo (v kterém sektoru, v jaké oblasti).  Jak je dlouhá, jak je odjištěná?

Byla to cesta Puta Mare Xa na Varhany v Tepličkách. Má tak 25 metrů a 3 kruhy. K prvnímu se leze 10m spárou (pokud nemáš oufona tak bez jištění – díky týhle cestě už ho od slanění mám ;D , tehdá sem ho neměl, ale Milan Brich nám ho na finální pokusy pučil – dík!!) na takovej balkón, kde se pohodlně postavíš, cvakneš kruh, rozdýcháš a jedeš.

Je to hrana, která mě dlouho lákala a vlastně kvůli těmhle cestám v Teplicích (hrany) se snažím lízt pořád o něco líp, děsně mě totiž rajcujou.

Na kolikátý pokus cesta padla?

Ani sem to radši nepočítal. První víkend sem to prolez a vymyslel program (to trvalo asi nejdýl) takže ca 3 navázání a další víkend, kdy sem doladil program, padla na 3. pokus. Takže celkem 6. Je to docela dost, na písku teprve 2. cesta co sem nějak pořádně nacvičoval a má to teda taky něco do sebe. Je super vylízt těžkou nacvičenou cestu na skalkách, ale na písku to má ještě jinej rozměr - dolezeš na věž, kde si pohodlně sedneš, zapíšeš se do knížky, chvíli si užiješ rozhledu a radosti z přelezu  a pak zase frčíš dolů, do reality.

Jak se lezla, co na ní bylo nejtěžšího?

Lezla se krásně J Nejtěžší je boulder u 2. kruhu, takový nakopnutí nohy na blbej stup hodně vysoko za hranou, přičemž levou rukou máš celkem slušnej spoďáček a pravou se snažíš udrtit hranu. Vlastně si tam jak hvězdice. Pak ještě pár poskoků po lištách, nepříjemnej sokolík pod 3.kruhem (je blbě natočenej a vyklápí to za hranu ve který máš nohy) a pak jenom nezabloudit a dolízt přes hodiny na vršek. Já si to teda při přelezu udělal ještě malinko peprný, když sem si zapomněl sundat ortézu na ruce a nějak mi pak nechtěl odtejkat laktát, potvora jedna! Tak sem chvíli stepoval nad 3. kruhem už v celkem lehkým a přemlouval ruku jestli teda jo nebo ne a zase dolu. V tu chvíli mi strašně pomohl Pavel Mika, kterej na mě z pod Chrámovek (asi 300 metrů) zařval ať jedu. Tak sem teda jel a naštěstí i dojel. Díky Pájo!

A co psychická pohoda? S kým jsi lezl?

Psychická pohoda byla velká, byl to pro mě jeden ze splněných snů. První víkend sem ji lezl s DraKubou, druhej hlavně s Honzou Kohoutem, kterej jí taky vylezl. Před přelezem sme se šli projít, pokecat s lidma a pak to tam oba poslali, prostě paráda J

Letošní nejtěžší skalkařina byla v Juře – der Totmacher, 9+. Kolik centimetrů měří ta cesta? J

Tyjo, na Juru je to normálně mega wega! Má asi 25 metrů a 14 pres – sme si museli pučovat!!!

Jak dlouho jsi se o ní pokoušel? Kde byl krucifix? (nebo je to krux?)

To bylo rychlý, jeden den na Totenbrett (9+ hned vedle, asi lehčí), jeden den na Totmacher. 3 pokusy a bylo vymalováno.

Máš Juru rád? A proč?

Pokud to ještě někdo neví, tak JURA je nejlepší! Super hvozdy, dá se tam lézt celej rok a žádná cesta není stejná. Mám rád francouzský a španělský oblasti, ale když se člověk zase vrátí domů, do Jury, zjistí, že je to stejně nejlepší. Ve Francii je spoustu cest strašně stejnejch kdežto v Juře co cesta to originál. Je to daný tim že ty cesty sou bouldrový a co boulder to unikát. Přirovnal bych to k rozdílu Labák (lišta-lišta-noha-noha a furt dokola) vs. Tepličky (aj, oblina, fuj hrana, juj dírka, kam nohy? Uf, spára!) No prostě a jednoduše, je tam krásně.

Pár obecnějších otázek - jak dlouho lezeš?

Dost dlouho na to aby to začlo štvát všechny kolem, hlavně tatínka s maminkou.

A co trénink, tlačíš na pilu, nebo si jenom lezeš pro radost?

Sem sklepní krysa a slova trénink se rozhodně neštítim. Dřív sem to bral tak na pohodu, Juře a sportovkám se vysmíval, ale loni v zimě sem zjistil co trénink udělá a co všechno se pak dá vylézt takže se ho snažim praktikovat co to dá.

Patříš mezi mlaďochy, takže zdraví ti slouží, nebo již na tobě začíná hlodat zub výkonnostního lezení?

Zdraví? Pokud mě zrovna nekolí rýmička nebo kašlík, tak mám tuze v oblibě utržený nebo natažený šlachový poutka, zánět prstu, bolavý záda nebo poslední měsíce si užívám záněty loktů, vřele nedoporučuju! Aspoň si člověk nemusí pořád vymejšlet nový výmluvy proč že je to tak slabej…

A na závěr zapeklitá otázka - Kolikery máš lezečky?

Lezečky sou základ a na svoje běhny nedám dopustit!!! Mám jich nepočitatelně (tzn tak 10 kusů). Lezečky mám rád a rád lezu v různejch lezečkách – na písek natahovačky do spár a rajbů, na stěny něco čemu věřim (to byste nevěřili kolik jistoty vám 3 metry nad kruhem dodaj oblíbený lezečky!!), něco málo suprovejch prohlejch škrpálů do tý naší Jurky a samozřejmě pár prolezenejch párů na stěny a boulder. Jo a taky samozřejmě nějakej ten pár novejch připravenejch na novou sezónu :P

Štítky