Michal Šimek – pánský boulder počin

Submitted by Michal Jenicek on Po, 12/21/2015 - 17:35

Ptala se: Terka Novotná

Tak Míšo, brácha vyžral skalní a pískovcové přelezy, tobě přiřkla porota aspoň ten boulder. Neštve tě brácha?!? :-)

Jasně že mě štve, je to hubeňour kterej  všude dosáhne a všechno vočůrá!!  Ale ne, přeju mu to, jde si za tim a pěkně to tam sází! Sám se rozhodně považuju spíš za sportovního lezce než za boulderistu, takže by mě nejtěžší skalní přelez asi těšil víc, ale alespoň je to motivace do dalšího roku..

Lezení s lanem je mnohem komplexnější než bouldery a ukáže se tam co všechno v lezci je. Martin to už ukázal, tak se musim sakra snažit abych taky něco ukázal já :-)

Jaký boulder to byl, kde, jak vypadal?

Šlo o boulder Plácaná 7B na Petrohradě. Je to taková doprava ubíhající, tupá hrana, která má asi 3 metry. Nastupuje se tak, že se člověk napasuje co možná nejhlouběji pod šutr, nasadí levou patu na hranu, obě ruce dá do maličký lišty a začne plácat hranu levou rukou. Pravá ruka je potřeba jen na nástup.

Na kolikátý pokus padl? Nebo kolikrát jsi padl ty?

Přelézt boulder trvalo cca 30 min. Tak 15 min krokování, běhání kolem, válení se na bouldeřici (moje oblíbená činnost), pití čaje z termosky..  Potom pár minut rest a několik ostrých pokusů. Zajímavý bylo, že jsem  v pokusu před přelezem chytil nástupovou lištu a ta z ničeho nic zavlhla.. Pak jsem si všimnul, že jsem si proříznul bříško prstu durch a celou lištu jsem si zakrvácel. Bříško jsem omotal tejpou, lištu vysušil a dalším pokusem se vyplácal nahoru. Ten den se něco podobnýho opakovalo ještě v boulderu Parabola 7A+. Tam to odnesl jinej prst a pěkně dlouho jsem se pak hojil. Petráč zkrátka není pro žádný ořezávátka.

Jak dlouho si pamatuješ jednotlivé kroky?

Jelikož jsem  boulder moc netrápil, tak si je nepamatuju jako u dlouhodobějších projektů,  ale když bych tam přijel, asi bych si to rychle připomněl.  U některých „uježděných“ cest s lanem si pamatuju jednotlivé kroky i po letech.  Když si kroky v hlavě  přehráváš vždy před usnutím po několik tejdnů, jako magor, tak je spíš potom těžký na ně zapomenout.. :-)

Lezeš rád se sněhem, nebo jsi radši, když sníh s vámi na výjezd nejede?

Sníh ať si zůstane na horách!! Já se radši vyhřeju pod španělským sluníčkem.  Když ale není zbytí, prsty svrbí a skály na lano jsou pod sněhem tak mi nevadí nějaký ten boulder od sněhu si omést.

Jak trénuješ, co bys poradil „začínajícím lezcům“, aby „byli tak dobří jako ty“?

Aby byli „tak dobří jako já“ bych jim rozhodně neradil, jinak mě předběhnou v deníčku a to jim potom budu muset přibouchnout prsty do dveří, ať je od nich pokoj;)

Ale aby byli alespoň tak dobří tak je prej dobrý naběhat co nejvíc metrů a až budou mít pohyb v těle, tak začít obden boulderovat a běhat. A když už se boulderuje tak do každýho pokusu dát srdíčko a jak se říká “vystoupit z komfortní zóny“. Opakováním dokola toho samého „příjemného“ se moc nenatrénuje.  Mno škoda, že se mi to v poslední době ale vůůůbec nedaří dodržovat :-)

Chceš se v lezení zlepšovat, nebo už ti to stačí?

A tak nějakej stupínek bych si tam ještě rád přihodil. Když člověk leze pětky, říká si jaká by to byla pecka lézt sedmičky. Když leze sedmičky říká si, jaká paráda by byla lézt osmičky.. A tak to pokračuje a nejspíš se to nikdy nezastaví, vždyť  s každym dalším stupínkem se ti otevře tolik krásnej cest!

A na závěr: Platí pravidlo „Jak piješ, tak lezeš?“ 

No určitě!! Bohužel u tohoto pravidla platí ale nepřímá úměra – piješ málo, dobře lezeš. Není tomu dlouho co ještě bejval otevřenej Koupák na Hrubici, na kterym jsme se vždycky zmrskali jak klokani a podle toho to i další den lezlo – nelezlo!  To jsme si tehdy i stanovovali limity stylem „dneska jen 8 piv ať jsme ráno v pohodě :-) No v pohodě jsme nebyli nikdy a vylezli jsme pěknou tužku. Z toho jsme se snad už poučili, alkoholový léta jsou už naštěstní pryč a i v deníčku něco přibylo.. 

Štítky