Registrace na stránky a pár tipů pro vkládání obsahu (např. Horoblogu)

Submitted by Michal Jenicek on St, 01/13/2016 - 10:46

Registrace na stránky:

Na webové stránky se může registrovat pouze člen oddílu. Je nutné vyplnění formuláře. Po jeho odeslání následuje schválení ze strany administrátora a pak vám přijde mail s odkazem jako ověření. Při ověřování registrace je třeba si nastavit heslo! Texty v potvrzovacích mailech jsou v angličtině, nechtělo se mě je překládat, ale snad to nevadí.

Nicméně registrace na stránky má smysl jen, pokud chcete přidávat obsah. Jinak je asi zbytečná.

Pár tipů pro vytváření obsahu (jen pro přihlášené):

 1. Každý přihlášený uživatel má možnost přidat nový článek, který se zobrazí na hlavní stránce. Pokud při vyváření do pole "štítky" vyplníte "Horoblog" (bez uvozovek), tak se článek zařadí i pod odkaz Horoblog (hlavní menu). Není ale problém zadat jiný štítek a pokud bychom do budoucna měli i jiné typy článků, tak lze do hlavního menu umístit odkaz na takovou kategorii (např. něco jako jsme měli dříve "budoucí akce").
 2. Při vytváření článku je postup podobný jako dříve, snad jen bude o něco intuitivnější. Pokud zvolíte "full html" (kolonka "formát textu" pod textovým polem, kam zadáváte text), objeví se v textovém okně maximum povolených možností pro formátování textu. Lze také zobrazit přímo html kód (tlačítko "Zdroj"), což vám umožní zvolit formátování, jaké chcete (pomocí html tagů a css stylů).
 3. Vkládání obrázků:
  1. obrázek je lepší nahrát přímo z disku než jako odkaz např. na Rajče
  2. obr. lze zarovnat, vložit popisek a změnit velikost (tahem myší za roh obrázku přímo v textovém okně). Pokud chcete více, je třeba přejít přímo do html a tam lze nastavit i css styly (třeba upřesnit obtékání, velikost atd.)
  3. odkaz na plné rozlišení obrázku lze udělat i tak, že vložíte obrázek, myší upravíte jeho velikost, kliknete na něj (jen označit) a vložíte odkaz. Do url napíšete: /sites/default/files/inline-images/nazevobrazku.pripona. Také to lze psát přímo v html
 4. Vložení souboru a odkaz na něj: pokud nahrajete soubor (příslušná kolonka ve formuláři pro vložení článku), tak odkaz na něj je např. /sites/default/files/2015-12/slaneni_2015.pdf)  - to opět lze nastavit v html. Kromě jména souboru je třeba nastavit i poslední adresář (zde 2015-12), který se zřejmě bude automaticky měnit dle aktuálního měsíce a roku.
 5. Odkazy na externí stránky by měly být nejlépe do nového okna - opět v html přidat target="_blank"
 6. Možná v budoucnu nahradím některé komplikovanější věci nějakým modulem v Drupalu, který to umožní dělat jednodušeji. Drupal 8 je ale velmi nový a zatím nejsou všechny moduly pro něj aktualizované.