Súlov + Manín 2020

Submitted by dom on St, 08/12/2020 - 12:55
df

Na začátku července jsme vyrazili na objevitelský výlet na slovenský Súlov. Začali jsme Manínskou úžinou, která nás přivítala vápnem horského charakteru a velmi tvrdou klasou. Najdou se tady rozumně odjištěné sportovky, ale i vícedélky po vlastním, které jsou soustředěny do obřích Slunečních stěn, do kterých v létě dost pere. Spodní sportovnější sektory jsou v zaříznutém údolí s řekou, schované ve stínu lesa, navíc celým údolím příjemně profukuje. Pozor na sezónní omezení, profláklé sektory jsou však otevřeny celoročně.

Pohled na Manín s trochou lezecké historie je tady: https://vimeo.com/351756495

Průvodci v .pdf pro Manín i Súlov jsou pro orientaci dostačující, když pečlivě z blízka očíhneš nástupy, často najdeš zašlemený, oprýskaný název cesty a brzo se zorientuješ.

Průvodce pro Súlov najdeš tady: http://www.goat.cz/index.php?path=Lezeni_Ostatni_Sulov_Sulov

Súlov

Přístup: ideální z jižní strany od Koliby pod Skalami, odsud do sektoru pod hradem cca. 18min pěšky.

Spaní: v dědině je kemp. My jsme spali po dohodě s personálem přímo u Koliby pod Skalami https://www.facebook.com/kolibapodskalami/v dodávce . Nechali nás tady zdarma, jen za útratu v hospodě. Výborně vaří i snídaně skvělé. Točí pivko Vŕšky a Plzeň. Perfektní místo pro výpady do skal, navíc ten výhled na pastviny a okolní Súlovské skály je famózní.

Na skalky jsme původně vyrazili dle mapy v průvodci ze severu, kolem naznačeného ohniště, což je orientačně náročnější a nedoporučuji. Se štěstím jsme napotřetí trefili kozí stezku, která je hodně strmá a přístup i s hledáním zabral asi hodinu chůze. Ještě pod hradem jsme začali na nově otevřené skalce ,,Stráž“ ( zima 2020), kde jsou lehčí, dobře odjištěné cesty. Zde si zalezou na prvním i holky.

Po výšlapu na vršek Súlovského masivu jsme pokračovali na Javor- Kamenná Tabula. Kde jsou pěkné kolmičky v perfektním pevném matroši, ve spodní části do pískovce, vršek se mění do vápna. Na vedlejší Vežu nad Ohniskom vedou legendární prásky Opus dei 8a, Hrana 1624, Nový zákon aj. bomby. Další dny jsme lezli v nejprofláklejším sektoru pod hradem -VPN, ale i tak tady bylo jen minimum lezců. Tady v hornější části masivu je to typický slepenec se zapuštěnými oblými křemenáči, nebo dírkami. V horních částech však materiál může být horší kvality.

Doporučuji cesty Runway 8+ atletické lezení v mírném převisu po hlubokých dírkách, Kiss me 8+ trochu hrany, bereš klíčový křemenáč na špetku a pak ho zašlápneš, spárka, rajbáček. Velká pecka Odysea za 7, totální brambořiště při hrance a sousední technický Matrix za 8 s bouldříky a pěknými můvy za kamínky. Súlov rozhodně doporučuji, dá se dobře zalézt i v létě, vždycky najdeš něco ve stínu zdejších krásných bučin. Připrav se na poměrně tvrdou klasu, těžší věci 8 a více už klasa víceméně odpovídá, no vyzkoušejte.

Na rest se dá zajet na Malou fatru, poplácat plechového Jánošíka, skanzenové vesničky Čičmany s perníkovýma chaloupkama, nebo do termálku Rajecké Teplice 30 e/den, ale stojí to za to.

Lezu zdar.

r
Manín, nahoře sluneční stěny s cestama pro póvl
asdf
Manínská úžina
f
Manín
fg
Čičmany a krásné chloupky

dffg

df
Javor a Tabula - Koumácká 7-/7 spíše 8-
fd
Nebo Nikdy nespadne 8-, 30 m lajna no vyšustil sem nahoře metr pod slaňákem v převislé spáře, spíše 8+
rt
Veža nad ohniskom a Opus dei 8a, Hrana 1624
fdg
I vícedélky se tu najdou
asgdf
Na hradě mají kruhy po metru
fg
Súlov v údolí
fg
Hrad Súlov - spíše zřícenina
df
18 minut pěšky z Koliby
fg
Dvojdýlka
jgs
Atletická ,,Runway" 8+ po dírkách
SFD
Markéta leští brambory v Odysee 7
FDG
Manín - Gastonka, útěk z háknuté devítečky, kde sem se nehl..ale pěkná, tvrdá
ewrh
Nový sektor s lehkýma cestama dole u cesty
sfh
Zrkadlo, Obelisk??
fg
vyvrcholení na Rozsutci
drgf
Rajecké Teplice s teplou vodou, boží.
j
Bohatým bral a chudým dával

 

Štítky

Comments