Písex na Broumovsku 2020

Submitted by Kubik on Po, 01/18/2021 - 20:50
loupežník Jarec

Už tradiční seznámek nejhezčích cest, které jsme vylezli v tom loňském krátkém ádrovském okýnku. Napsal jsem ho někdy v srpnu v rámci domácího arestu, tucha, že už žádná nepřibude…a taky že ne. Už se těším, co nás čeká letos!! 

 

Po galerii VI (Makalu, Ádr)

Hauschke, Růžička, Juránková 1961. Popis geniální – „Náhorními komíny na nejvyšší blok, přepadem k římse, ručkováním doprava ke spáře a tou na plošinku k 1. kruhu. Stavěním a po šikmé galerii doleva ke 2. kruhu. Stěnou na vrchol.“ Ve skutečnosti se zorientujete v pohodě a jediná obtíž spočívá ve stavění, respektive ve vašem skillu v ténhle disciplíně. Že jsme tam byli s Jarečkem jako Pat a Mat (jako dva vocasové), samozřejmě vůbec nemusím zdůrazňovat.

foto z Pískařů
foto z Pískařů

Stará cesta VI (Martinská koruna, Ádr)

Saští výškoví turisté, květen 1923. Ten kdo má rád jejich speleo styl si tuto cestu vychutná. Výstup je už najít nástup na výstup ukrytý ve vnitřním prostoru věže. Jedná se pravděpodobně o jednu z prvních vylezených cest v Ádru a mně se nad očekávání líbila.

Téčko
Téčko kolenaří

Arizonská pěnice VIIa (Tukan, Ádr)

Duo šprýmařů Slanina – Lukavský, 1988. Pěkná žabka ke kruhu následovaná boulderingem, který byste v VIIa nečekali asi ani v Ádru, ale jsou to bomba pohyby. J V jeskyňce je dobré dobrat za tutovej kindr a pak si rozmyslet, zda hřebenovkou opravdu na Tukana, nebo jestli Pěnici nebrat jako nástupovou variantu na Rychlé pípy na Pacholka, kde vás čeká ještě trochu toho posunování.

Čaj
Čaj, Pískaři

Údolní VIIb (Uhlířská, Ádr)

Meissner - Rump, 1960. Cesta začínající přímo z křižovatky turistických cest zaručuje, že budete ve fotoalbu kdejakýho pláPoláka. My jsme ji expedičně lezli ve čtyřech. Nástupní zužující se komín, kde se leze jakoby trochu do kopce ve mně vzbuzoval respekt. Proto jsem uvítal, že se o něj přihlásil Jura s tím, že udělá kruh a spára je potom moje. Tak jsme i udělali, komín dost zábavnej a po pěkný spárce následoval nekonečnej hlemz saskýho střihu. Ve vzpomínkách mi utkvěly hlavně zvuky, který se ozývaly z hlubin komína, když jsem se opaloval na vršku. Vydával je náš kamarád Johnny Jagoda, toho času sváteční lezec…snad s náma ještě někdy pojede!

Jenda
Jenda po akci

Herkulova VIIc (Herodes, Ádr)

Rousek – Voděracký, 1968. Tohle je prostě King line a vůbec nechápu, jak se do toho v tom osmašedesátým mohli pustit. Nutno přiznat, že hlavně spodek mi moc nesedl. Některé mé potenciální druholezce můj projev odradil dokonce tak, že šli radši viset do Údolky na Skříň. 

Pokud nejste zrovna čahouni, tak pozor pod 1. kruhem, čistě bez „dlouhý ruky“ bych ho prostě necvakl, leda až v rámci bouldrování, který od něj následuje (..a nebo jsem nešika). Nad kruhem už totální paráda, trhlinka a pak šikmá žába, krapet vytrvalostní, když si ji chcete zajistit a že zajistit jde..

Cvakání 2. kruhu je hezky vzdušný, od něj stavění, které není třeba a širočina přes jednu bambuli na balkon. Tam dolezete a koukáte na holou zeď s vyčuhujícím slaňákem cca 4 metry nad vámi. Zbytek nechám na vaší fantazii..

HerkulHerkul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HerkulHerkul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vysoko na věcí VIIIa (Plotna, Ostaš)

Mach, Adam, Lukavský 2002. Parádní ladivka podél hrany přes 4 kruhy. Jedinou vadou na kráse je, že se nejedná o věž. Zadní Ostaš letos zažila renesanci a velký boom nových cest a tak má cesta i variantu „Přímo k věci“ boční stěnkou přes 2 bh ke 3.K. Originál je lepší.

Áňa
Anča a hrana v pozadí je Ostašská karanténa, o hranu v popředí se jedná

Zámecká klenba VIIIb (Zámek, Ádr)

Tuším Karel Šimek a spol., 2016. Pokud je originál vždycky lepší, tak tahle cesta je naopak jasná vyjímka potvrzující toto pravidlo. Spodek je krásně zarovnán rajbohrankou přes 4 kruhy s horní spárou, která je společná s originální Klenbou (hyperklasika z roku 1966) a je to její nejhezčí část. Od druhého kruhu originálu se pak nejde doleva přes osolený převísek, který se spíš hákuje, ale doprava ručkováním po madle v převisu (zde je na místě vychutnat luft a rozhlídnout se do údolí). Letos to byl myslím docela hit.

klenba

Pijavicová kúra VIIIb+ (Pijavice, Ádr)

Mach – Lukavský 2011. Takový to hravý lezení podél hrany, kde je technika nejlepší přítel, ale jenom ta stejně nikdy nestačí. :) Klasa vostřejší.

Hrana pana Klamperny VIIIc (Signum Laudis, Ostaš)

P. Jenka – M. Šrůtek, 2020. Jedna z nových cest na Zadní Ostaši a další z letošních hitů, který jsme testovali během našeho letního soustředění. Rozhodně jsem si zalezl.

Martas

Následuje série "sportovnějších" cest, ze kterých nemám ani tu dokumentační fotku, kterou si obvykle ze spáry udělám! :)

Zvířecí pudy IXa (Myslivec, Ádr)

M. Mach a spol., cca 2016. Jedna z dvojice kratších roztomilých cest na Myslivce. Ťapání proti sokolíčkům…mňam!

Hovado z lesa IXb (Myslivec, Ádr)

A to je ta druhá, autoři stejní. Nalákal mě sem už název a popis na lezci: „pěkný korejtko a celkem sportovka“. Tahle cesta je k vidění v jednom z dílů se Seanem Villanuevou při jeho návštěvě Ádru.

Rány o sud IXc (Čhogolisa, Ádr)

Něco takhle parádního jsem dlouho nelezl, i když to není žádný šlapání zelí na hraně, ale čistá stěnovka. Oříšek je hned odlepit se od země, a když se vám to povede, čeká vás pohybově vděčný bouldrování a vytrvalost na závěr. Doporučuju.

Louskáček IXc (Veverka, Ostaš)

Kadlec, Jenka, Dlouhý, 1999. Hravá stěnovko – hranovka. Ultraskvost. Víc netřeba. O klasikách se přeci jen píše líp!

louskáček
Louskáček
ádr

Suchýmu písku v roce 2021 zdar!

K.

Štítky

Comments

Díky. rád sem taky polezl. Dík, že mne někdy vytáhneš. Kdybys dal ještě koment ke klase či jištění tak by to byla pecka.

Co mne co mne napadá tak: Herkulova VIIc  - těžký. I Šíma tam hodil do kruhu. Osobně bych to dal výš. 8b?

Zámecká klenba VIIIb - tady to myslím sedí. Pokud tedy poladíš cvaknutní prvního kruhu. Ten je nízko a dá se vrátit na zem. Dál pak dost kruhů a smyčky. No, chce to vytrvalost