Todra

Submitted by RadkaMarta on Ne, 03/14/2021 - 17:54
Todra

Ohlédnutí za lezením v Maroku na přelomu listopadu a prosince 2019. 

Duchovním otcem výjezdu byl Bobr, který navrhl cílovou destinaci, termín a nabalil na sebe pár exotiky-chtivých lezců. Že nás bude šest bylo (Bobrovi) jasné dlouho dopředu, nicméně obsazení výpravy bylo lehce turbulentní a ustálilo se až necelý měsíc před odletem. Z Prahy do Marrakéše jsme nakonec vyráželi ve složení: Bobr+Elza, Radka+Martin, Vláďa+Halba.

 

 

 

noční Marrakéš, cíp hlavního náměstí
noční Marrakéš (cíp hlavního náměstí Djemaa El Fna)

Z Marrakéše jezdí 2x denně (v 8:00 a 15:30) bus do Tingiru (viz jízdní řády na www.ctm.ma nebo www.supratours.ma). Cesta trvá 7,5 hodiny a stojí 135 dh + 5 dh za velké zavazadlo. Z Tingiru je to do údolí Todry, resp. vesničky Tizgui u jeho ústí, 15 km a drsňáci to klidně dojdou pěšky. Velké taxi pro šest osob se jinak pohybuje kolem 50-100 dh. 

cestou
cestou z Marrakéše do údolí Todry
Tizgui
vesnička Tizgui v ústí údolí Todry

Ubytovali jsme se u místního koňáka v Auberge des cavaliers du Todra za 175 dh/os/noc (včetně snídaně a tříchodové večeře), odkud akorát zvedali kotvy Elzovi kamarádi. Při večeři jsme od nich ještě stihli nasát všemožné tipy k lezení a hlavně si půjčit jejich nejaktuálnějšího lezeckého průvodce. V Tizgui se dá nicméně ubytovat prakticky u kohokoli. 

výhled
výhled z naší snídaňové terasy k sousedům
tajin
tajin - národní pokrm se zeleniny a masa, vařený v kamenném talíři s kónickou pokličkou
údolí
údolí Todry, vstup do údolí od vesničky Tizgui
nástupy
některé nástupy mají své kouzlo, hlavně pro jističe ...
sektor
sektor "u palmy" 
palmy
svačina
hotel
budoucí pětihvězdičkový hotel ...
nástupy
... pod nástupem k sektoru Elephant
bed
takhle tady žijí místní berbeři ...
berbeři
 ... nebo takhle
pejsáček
odložený pejsáček místních dětí před deštěm ...
po dešti
... a po dešti

Info k lezení: V údolí Todry neustále přibývají nové cesty. Hodně tam teď vrtá Francouz Julio Soares, který provozuje jednak web https://www.climbing-in-morocco.com/ a také facebookovou stránku https://www.facebook.com/climbing.guidebook.morocco/. Celkem dobrého horolezeckého průvodce vydal Oxford Alpine club; jeho nejnovější třetí vydání je k dispozici za 20 liber (viz http://www.oxfordalpineclub.co.uk/shop.php#!/Todra-Topo-3rd-Edition/p/135204028/category=10367386). Samozřejmě ale stále platí, že obtížnost cesty ani její linka v průvodci nemusí úplně lícovat s realitou. Na sportovky se hodí lano 80 m. Vystačili jsme se 14 expreskami. Na vícedélky se hodí i matroš na dojištění (zejm. friendy), občas jsou např. vynýtované jen první délky a zbytek je po vlastním.

Bobr
Bobr
Vlá
Vláďa + Halba
Ma
Martin

Tipy na sportovky: lehčí cesty v sektorech Mansour (začátek údolí vlevo) a pak v Summer gardens (konec hlavní části údolí vpravo) jsou už krapet oklouzané. V sektoru Mansour doporučujeme např. cesty: Meritxell 5+ nebo Castorama 6a, dále druhou cestu zprava od Meritxellu (v průvodci ještě nemá jméno, jen obtížnost 6c, domníváme se, že je ale mnohem lehčí, doporučujeme lézt ji jen k 1. štandu pod převisem, v něm je jeden těžší krok a dál pak už dost nudný lehký terén) a dále třeba Amigo mio 6c+ (není úplně zadarmo, ale je opravdu hezká). V Summer gardens je celkem hezká třeba cesta Roman et Lili 6a. Nejvíc času jsme strávili v sektoru Elephant, svítí tam a vůbec nikdo tam nebyl. Pěkné cesty: Elephant, Omelete tajin, Two frozen a Rachidia, resp. jejich kombinace - nebyli jsme podle průvodce schopni rozklíčovat kudy která cesta přesně vede - ve skále je několik děr a převis, ale bylo to hezké lezení do 6b+. Dál nám přišla hezká cesta Curcunio cuito 6b (lehčí než uvedená klasa) a pak Cambio de casa 6c - tam je dost těžký bolder na začátku, ale zbytek cesty je příjemná kolmice tak za 6a. V sektoru Petite right nám přišla zajímavá cesta Gabatxos 6b - je tam takový technický-vyvažovací přepad v koutě. V sektoru Right end doporučujeme cestu Sant suriana 7a, z větší části technická kolmice - zhruba uprostřed je ale takový dost nečekaný krok, pro menší možná těžko lezitelný.

Tipy na vícedélky: ... doplní Bobr, až bude mít čas, nicméně kdyby to někdo potřeboval urgentně, může se Bobra buď optat nebo to z něj vytlouct ... 

Bobr
... přesně tak :-)

Na další fotky a autentické zážitky se můžete těšit na promítání ... jen co to koronáč dovolí!

Štítky