Odemčení nové oblasti Sázavská žula

Autor: Ondřej Fliegl

Ve čtvrtek 11.5.2017 náš oddíl HO Přírodní vědy slavnostně otevřel zbrusu novou lezeckou oblast celorepublikového významu Sázavská žula, u jejíž zrodu stálo trio zkušených harcovníků Pivoš, Šáfa a Lukáš. Slavnostního otevření se zúčastnilo asi 20 lezců téměř všech věkových a výkonnostních kategorií, a to jak z našeho oddílu, tak místních lezců.

Něco o oblasti: Sázavská žula se nachází pod obcí Kamenný Újezdec hned nad řekou Sázavou. Dostanete se tam snadno a pohodlně vlakem z Prahy nebo Čerčan, do zastávky Prosečnice. Hned po vystoupení z vlaku si ještě můžete rozmyslet, jestli půjdete do kopce na vedlejší sportovní oblast se sekanými chyty, anebo z kopce k řece do nové tradiční oblasti s přirozenými chyty. Samozřejmě, že doporučím jít dolů, je to pohodlnější:-) Vemte si však s sebou kromě 40m lana i sadu friendů všech velikostí, mohou se hodit i vklíněnce. V oblasti se nachází i pár sportovních cest, převážně vyšších obtížností, do kterých vám budou bohatě stačit 2 či 3 expresky.

Hm, to bude něco
Hm, tak z této oblasti mi asi spadne čelist!

A ještě nesmím zapomenout na jednu důležitou věc: sektory se nachází v těsné blízkosti rekreačních chat. Je třeba se k místním chovat s úctou a pochopením a zanechat po sobě okolí skal ve stejném nebo lepším stavu, než jste je našli. Ideálem pak je oblast navštívit mimo víkendy, tedy od pondělí do čtvrtka.

Návštěva (4)
Přišli jsme na Návštěvu (4)

A jak samotný večer probíhal? Již od časného odpoledne se lezci začali postupně scházet u sektoru Kýly. Plánovaný přesun po třetí hodině do sektorů Masivy se nekonal, a tak bylo dost času vyzkoušet téměř všechny linie psané perem jednoho z trojice otců této lezecké oblasti. Když pak kolem sedmé hodiny došlo k nasycení lezeckých choutek, snědení všech svačin a zdrbnutí všech nepřítomných kamarádů, počali jsme se přesouvat do sektorů Masivy a Jílovská věž. Přesun byl zpestřen občerstvením v místní samoobsluze a díky pivku, rohlíkům a zmrzlině jsme pak mohli bušit dál. Nejvíce obliby se těšila Jílovská věž, která nabízí 5 cest různých obtížností, nástup z verandy jedné chaty a kadiboudu hned pod údolkou, kdyby vám z krásného lezení povolil řitní svěrač. Co víc si přát-luxusní je i zázemí!

Jílovská věž
Jílovská věž

Jak se šeřilo, začali se borci postupně přesouvat ze skal k ohni, kde si sami připravili odměny za své výkony. Rozmanitost byla značná: dva druhy špekáčků, jeden druh klobásek, jeden druh karbanátků, jeden druh chleba a tři druhy hořčice. Odměňovací večer završil Lukáš vyhlášením a odměněním nejaktivnější borců tohoto podařeného večera. V mužské kategorii zvítězil Předseda Mahy a v něžnější kategorii si cenu odnesla Edita. A co že bylo cenou? No přece mágo, jak jinak v tradiční oblasti!

Po desáté se hlouček u ohně začal rozplývat, část odjela domů gumokoly, část vlakem a část pokračovala s večírkem v Jílovém U Dušků. Co se dělo tam, si už bohužel nikdo nepamatuje…

A nyní ještě pár fotek:

Nerez (7)
Nerez (7)
Nic tam není :-)
Nic tam není!
Slanění už je v klidu
Slanění už je v klidu
Pohodové zázemí i pro kočáry s dětmi
Pohodové zázemí i pro kočáry s dětmi
Na lano se nešlape!
Na lano se nešlape! Jedna ze sportovních cest: Drzá nutrie (6+)
Trochu jsem si v té cestě ukákla strachy:-)
Trochu jsem si v té cestě ukákla strachy, no:-)